MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo

20.09.2012
mtb-okolo-tre-cime-di-lavaredo

Náš pobyt v Dolomitoch pokračuje. Večer sme naplánovali skorý ranný odchod do Toblachu, odkiaľ chceme prejsť prvú časť Stoneman trailu. Ráno však štrajkuje auto - vybitá batéria, kým to vyriešime je 9 a tak meníme plán - pôjde sa na Tre Cime. Ideme teda na bikoch z kempu, aby sme aspoň nejaké km "nabehali". Z Cortiny už známou cyklotrasou 1 - ale až do Carbonin (1450 m) pred Lago di Landro. Tam odbočujeme na asfaltku k Lago di Misurina. Po chvíli sa nám otvára úchvatný výhľad na masív Monte Cristallo. Samozrejme fotíme :) Nasleduje tiahle stúpanie. V ňom nás dobiehajú dvaja cestičkári (presnejšie mňa s Vladom, Marek je ďaleko vpredu). Prvý obieha a to naštartovalo Vlada, aby sa za ním zavesil. Ja teda tiež zrýchľujem, aby som ich nestratil. Druhý zaostal, asi už mal dosť. V zjazde potom dobieham Vlada a obiehame aj prvého. Asi boli dosť prekvapení, ako sa dá jazdiť na hrubých pneu :)


Pri Misurine (1756 m) máme pauzu, dopĺňame energiu, budeme ju potrebovať. Štartujeme, kopec je strmý, stúpanie hodne cez 10° (hodnota sa blíži k 20). Na začiatku cesty je mýto, vyberá sa za motorové tátoše, my prefrčíme bez zdržania. Cesta je boj, začína strmo, potom strmšie a v závere najstrmšie. Cyklistov je na ceste dosť - žiletkárov aj horských, veľa ich oddychuje, my ideme bez pauzy. Trápenie končí pri chate Rif. Auronzo 2320 m. Pred chatou zasa oddychujeme a rozmýšľame, kade ďalej. Späť po asfaltke sa nám nechce, čo tak skúsiť trasu, o ktorej som Marekovi hovoril ešte pred odchodom na dovolenku: chodník 102 k Lago di Landro? Pozeral som ju na Google Earth, strmá dosť, ktovie, či bude zjazdná? Prinajhoršom znesieme.


Nasadáme, traverzujeme popod 3 vežami k ďalšej chate Rif. Lavaredo. Turistov mraky, len žiadni cyklisti (?) Od chaty strmé šotolinové stúpanie do sedla Forcola Lavaredo 2454 m. Z neho opäť po šotoline - chodníkom 101 najskôr zjazdík, treba dávať pozor na kamene aj ľudí, v závere opäť stúpanie - na chatu Rif. Locatelli (resp. DreiZinnen Hütte) 2405 m. Odtiaľ sú najkrajšie výhľady na 3 veže, takže často fotíme a cesta ubieha pomaly :) Od chaty začína spomínaný chodník 102. Očakávania sa naplnili - je krásne technický a ja si posúvam hranice bikerských zručností. Charakterom sa podobá tatranským - často veľké balvany, kamenné schody, ostré točky serpentín. Na 1900 dĺžkových m sme sklesali 400 výškových. Takto vyzerá prvá tretina. Potom prichádzame k potoku a chodník mení charakter - pasáže lesnej cestičky so šotolinovým až hlineným povrchom, často striedané strmými koreňovo-kamennými úsekmi, párkrát prerušené suťoviskami. Tento úsek končí takmer v doline, krátky záver je na "vydýchanie" klasická šotolinová cesta.

 

Pred L. di Landro opäť "čumíme" na Monte Cristallo. To ešte netušíme, že o pár dní sa tam prídeme pozrieť. Po ceste späť volám Vetroplachovi, ktorý avizoval presun do týchto končín: R: "Kde ste? Boli sme pod Tre Cime." V: "Práve ideme ku kamošovi do Corvary." R: "Dáme nejaký spoločný podnik?" V: "Budeme nocovať na Falzaregu. Odtiaľ vedie pár zaujímavých ferrát..." Zvyšok sa dozviete v ďalšom pokračovaní...
Od L. di Landro sme sa opäť po cyklotrase 1 dopravili bez ujmy späť do kempu. Spokojní s konštatovaním: zatiaľ najlepšia trasa!

 

Info o trase:
dĺžka 50 km, prevýšenie 1700 m, technická náročnosť: 4 z 5 (chodník 102)

vhodné mapy: Tabacco 1:25 000 č. 10 (Sextener Dolominen), Bike Map (chýba časť vých. od Tre Cime)

 

Rišo B.

foto: Rišo B. a Marek Z.

Fotky MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo

Súvisiace články:

Diskusia

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
matus 20.09.2012
Zase tie vtipky hej? Ze preteky so ziletkarmi .. . Ale aj tak som sa pobavil, ze stupanie nad 10 .. konkretne 20 .. haha.

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
Riso B. 20.09.2012
Matus, tak dufam, ze v Toblachu sa tiez zabavime :)

Dolomiti vs Livigno
Matus (kuchynanet@gmail.com) - 21.09.2012
Nazdar mladez, vyzera to tam dobre aj v lete:) Chcel by som sa opytat, ci v Dolomitoch su nejake single traily alebo sa tam jazdi hlavne po sotoline. Som trosku namlsany z Livigno singlacov...

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
vlado (calkovsky1@post.sk) - 21.09.2012
Matus,ten Toblach, zvaz si - nie su tam lanovky a v lese behaju zle zvieratka. Kedze s vami nepojdem, prosim ta, teplo sa oblec, vies ako si sa minule dlho liecil. Mam Ta rad, velmi mi na tebe zalezi a obavam sa o Teba. Vela pusiniek tvoj "ocko". P.S. Na Tre Cime sa pojdeme pozriet, nezavid.

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
Riso B. 21.09.2012
Dolomity su v porovnani s Livignom "divokejsie". Singlace su, len ich treba viac hladat alebo si zadovazit literaturu :), su technicky narocnejsie ale v lese najdes aj pekne flow trails - nieco sme objavili aj my, bude o tom clanok

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
peter 21.09.2012
pred cca.12 rokmi som externe robil sprievodcu pre jednu cyklo cestovku, chodil som tento okruh s klientmi. Nebol som tam už dlhšie, ale počul som ,že už sú tam všade zákazy pre bikerov. Je to pravda?

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
Riso B. 21.09.2012
Smerom ako sme sli, ziadne zakazy neboli. Ked sme vsak zisti po 102 dole, nad L. di Landro bola zakazova znacka - teda keby sme sli od Landro, mali by sme zakaz. Zhora od DreiZinnen Hütte je 102 chodnik a tak je to sporne - nikolkokrat sme videli mapy, kde bolo oznacene zakaz bikovania vsade, kde je sirka cesty menej ako 1.5 m. Ak ale nie je vysloveny zakaz, tak by som to neriesil (a nemali sme problem bikovat aj tam, kde ten zakaz bol podporeny znackou).

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
Riso B. 21.09.2012
Peter, inak by ma zaujimalo, ako ste s klientami chodili ten chodnik 102

RE: MTB: okolo Tre Cime di Lavaredo
peter 25.09.2012
Na tento singel som si vyberal len tých, ktorých som si otestoval na predošlých túrach a skupinu sme si rozdelili, väčšinou sme boli dvaja, pripadne som zvyšok nasmeroval späť tou istou cestou. Boli časy keď som to cele zišiel na biku. Dnes už by som to asi nedal, aj keď technika je niekde inde, ale hlava nepusti.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri